νεα που σας ενδιαφερουν για το 2017

22/05/2017: MotoGP 2017 : 5ος Γύρος GrandPrixΓαλλίας

Ανάμικτα συναισθήματα για την ομάδα της Repsol Honda στο   Le Mans με τον Pedrosa 3ο και τον Marquez εκτός αγώνα

Ο Dani Pedrosa πέτυχε σήμερα τον τρίτο συνεχόμενο τερματισμό του στο βάθρο των νικητών στον 5ο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MotoGP που πραγματοποιήθηκε στην πίστα του Le Mans στη Γαλλία. Έχοντας εκκινήσει από την 13η θέση και μετά από μία εξαιρετική άνοδο μπροστά σε 104.000 θεατές – αριθμός ρεκόρ στο Le Mans – ο Ισπανός τερμάτισε στην 3η θέση.

Διαβάστε Περισσότερα...

Την τελευταία φορά που ο Dani τερμάτιζε στο βάθρο σε τρεις συνεχόμενους αγώνες ήταν το 2014 (Catalunya, Assen, Sachsenring), ενώ βρίσκεται πλέον στην 3η θέση ανάμεσα στους αναβάτες με τους περισσότερους τερματισμούς στο βάθρο των νικητών μετά τους Agostini (159) και Rossi (224).

Ο Dani έκανε πολύ καλή εκκίνηση και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στην 7η θέση. Προσπέρασε τον Dovizioso στο 10ο γύρο και τον Crutchlow στον επόμενο. Άρχισε μάλιστα να πλησιάζει τον Marc Marquez όταν εκείνος γλίστρησε και εγκατέλειψε τον αγώνα από την 4η θέση. Η πτώση του Rossi στον τελευταίο γύρο χάρισε στον Dani 16 σημαντικούς βαθμούς, οι οποίοι τον ανέβασαν στη δεύτερη θέση της κατάταξης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP, 17 βαθμούς από την κορυφή.

Ο Marc πραγματοποίησε καλή εκκίνηση και διατηρούσε γρήγορο ρυθμό στην 4η θέση όταν έχασε το μπροστινό και έπεσε στην πρώτη στροφή στο 18ο γύρο. Παρά τη σημερινή του εγκατάλειψη, ο Marquez είναι 4ος στο Πρωτάθλημα, 27 βαθμούς πίσω από τον Viñales.

Ο 6ος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MotoGP είναι το Gran Premio d’Italia Oakley την Κυριακή 4 Ιουνίου 2017, ενώ η ομάδα της Repsol Honda θα λάβει μέρος στις δοκιμές της Catalunya αυτή την εβδομάδα.

Dani Pedrosa 26

Είμαι πολύ χαρούμενος με αυτή τη θέση στο βάθρο των νικητών γιατί ήξερα ότι θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να διαχειριστώ τον αγώνα σωστά ευρισκόμενος στην 5η σειρά εκκίνησης. Η σκέψη να περάσω μπροστά στο πρώτο σικέιν πίσω από τους πρώτους με έκανε να νιώθω μεγάλη πίεση. Ήταν μία πνευματική άσκηση μεγάλων απαιτήσεων το να προσπαθήσω να είμαι γρήγορος χωρίς να πέσω, να είμαι επιθετικός και ταυτόχρονα ήρεμος!

Αλλά εν τέλει έκανα καλή εκκίνηση, μπήκα καλά στην πρώτη στροφή και γρήγορα βρήκα ένα καλό ρυθμό. Κέρδισα κάποιες θέσεις και είχα και μία επαφή με τον Cal στον αγώνα. Λυπάμαι γι’ αυτό, αλλά ειλικρινά δεν ήταν στις προθέσεις μου. Μόλις είχα προσπεράσει τον Dovi και δεν επρόκειτο να περάσω τον Cal σ’ εκείνη τη στροφή, αλλά έκανε ένα μικρό λάθος και άνοιξε ελαφρώς τη γραμμή του, οπότε χώθηκα στην εσωτερική και ήρθαμε σε επαφή. Χαίρομαι που δεν συνέβη κάτι άλλο εκεί.

Μετά την πτώση του Marc, συνέχιζα να πιέζω αλλά ήμουν δύο δευτερόλεπτα πίσω από τις Yamaha. Άρχισαν μάλιστα να εμφανίζονται φαινόμενα chattering στη μοτοσυκλέτα, οπότε αποφάσισα να ηρεμήσω, μια και δεν ήθελα να κάνω κάποιο λάθος.

Νομίζω ότι κάναμε καλό αγώνα και φέραμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για το Πρωτάθλημα. Είναι κρίμα που δεν κατάφερα να τα πάω καλά στις κατατακτήριες, όμως εργαζόμαστε πολύ καλά με την ομάδα και η αίσθηση της μοτοσυκλέτας βελτιώνεται λίγο λίγο. Πρέπει απλά να συνεχίσουμε στο ίδιο μονοπάτι και στους επόμενους αγώνες”.

09/05/2017: Απόλυτη επικράτηση του Παναγιώτη Κουζή με HondaCRF450R στον 5ο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross

OΠαναγιώτης Κουζής οδηγώντας τη νέα HondaCRF450RMY17 κέρδισε με άνεση και τα δύο σκέλη, της μεγάλης κατηγορίας ΜΧ1, του 5ου αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocrossπου πραγματοποιήθηκε για 2η φορά μέσα στο 2017 στην πίστα motocrossτης Χαλκίδας.

Ο 14 φορές πρωταθλητής Motocross Παναγίωτης Κουζής με Honda CRF450R, μία συμμετοχή της εταιρείας Αδελφοί Σαρακάκη Α.Ε.Β.Μ.Ε., Επίσημος Εισαγωγέας-Διανομέας της Honda moto στην Ελλάδα μετά τη νίκη του στον αγώνα της Χαλκίδας έχει συγκεντρώσει 244 βαθμούς και έχει  αποκτήσει προβάδισμα 46 βαθμών έναντι του δεύτερου αναβάτη του πρωταθλήματος και 47 βαθμών έναντι του τρίτου αναβάτη με δύο αγώνες να υπολείπονται για τη λήξη του φετινού πρωταθλήματος.

Με την πτώση της σημαίας τερματισμού Ο Παναγιώτης Κουζής δήλωσε: «με τη σημερινή μου νίκη βρίσκομαι μία ανάσα πριν από την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος. Η νέα Honda CRF450R είναι εκπληκτική και σου δίνει τα εχέγγυα για να πρωταγωνιστήσεις στο πρωτάθλημα. Ο πίστα της Χαλκίδας ήταν αρκετά δύσκολη και το επίπεδο του ανταγωνισμού ήταν πολύ υψηλό κάτι που είναι πολύ σημαντικό για το επίπεδο του αθλήματος στη χώρα μας.»

Στην κατηγορία ΜΧ2 ο Παναγιώτης Παπίλας οδηγώντας μία Honda CRF250R κέρδισε τη δεύτερη θέση και στα 2 σκέλη του αγώνα.  Μετά το αποτέλεσμα αυτό ο Παναγιώτης Παπίλας έχει συμπληρώσει 205 βαθμούς και βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας ΜΧ2.

Ο 6ος αγώνας και προτελευταίος αγώνας του Πρωταθλήματος θα πραγματοποιηθεί στην πίστα motocross της Μεγαλόπολης στις 20-21 Μαΐου 2017.

08/05/2017: 4ος Γύρος Ισπανικό GrandPrix

Ιστορική νίκη στη Jerez για τον ‘ασταμάτητο’ Pedrosa . 2ος ο Marquez στο βάθρο και 1-2 για τη Repsol Honda

O Dani Pedrosa πήρε μία σημαντική νίκη στο Ισπανικό Grand Prix ξεκινώντας από την pole position. Οδήγησε τον αγώνα από την πρώτη στροφή μέχρι την πτώση της καρό σημαίας και μάλιστα κάνοντας τον ταχύτερο γύρο σε ένα αγώνα που συμπλήρωσε την 30ή νίκη του στα MotoGP και 53η της καριέρας του

Κερδίζοντας στο 3000ό Grand Prix της ιστορίας, ο Dani χάρισε στην ομάδα της Repsol Honda την 100ή νίκη της στην κατηγορία MotoGP και έγινε ο μόνος αναβάτης που έχει κερδίσει τουλάχιστον έναν αγώνα για 16 συνεχόμενα χρόνια. Ο Dani είναι τώρα 4ος στο βαθμολογία με 52 βαθμούς.

Ο Marc Marquez πήρε τη δεύτερη θέση μετά από κυνήγι του teammate του επί 27 γύρους, ολοκληρώνοντας ένα τέλειο Σαββατοκύριακο για την ομάδα Repsol Honda. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2016 βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 58 βαθμούς, μόλις τέσσερις πίσω από τον επικεφαλής. Τη Δευτέρα, η Repsol Honda θα συμμετάσχει σε μονοήμερη δοκιμή, όπως έχει καθιερωθεί μετά τον αγώνα της Jerez.

Dani Pedrosa, Νο 26, 1ος

«Είμαι τρισευτυχισμένος με αυτή τη νίκη στη Jerez, μία πίστα που λατρεύω και μάλιστα μπροστά στα μάτια της οικογένειας, των φίλων μου και αυτών των εκπληκτικών θεατών. Σήμερα η κατάσταση της πίστας ήταν λίγο χειρότερη από χθες και το μπροστινό τμήμα γλιστρούσε πολύ. Επέλεξα το σκληρό ελαστικό μπροστά λόγω των υψηλών θερμοκρασιών σήμερα, παρότι το μεσαίο ήταν η προτίμησή μου. Ο ρυθμός θα ήταν πιθανόν καλύτερος με το μεσαίο αλλά έτσι κι αλλιώς είμαι ευχαριστημένος με την επιλογή μου. Όταν ο Marc άρχισε να πιέζει, είχαμε μία μικρή μάχη όπως και χθες στις κατατακτήριες. Ήξερα ότι ήταν πολύ γρήγορος αλλά ήμουν αποφασισμένος να κρατήσω τη μεταξύ μας διαφορά. Ήταν πολύ εύκολο να κάνεις λάθος και να χάσεις το μπροστινό, οπότε έπρεπε να κινείσαι στο όριο χωρίς να το ξεπερνάς. Όλα πήγαν καλά, ήταν ένα εκπληκτικό Σαββατοκύριακο και τώρα πρέπει να συνεχίσουμε σ’ αυτό το επίπεδο. Είναι μάλιστα μεγάλη τιμή να είμαι ο νικητής του 3000ού αγώνα Grand Prix δίπλα σε αναβάτες όπως ο Mick (τον Doohan, νικητής του αγώνα Νο 2000) και ο Angel (Nieto, που είχε κερδίσει τον αγώνα Νο 1000)».

Marc Marquez, Νο 93, 2ος

«Είμαι χαρούμενος με τη σημερινή 2η θέση εδώ στη Jerez, μία πίστα που δεν είναι από τις αγαπημένες μου. Είναι πολύ θετικό το ότι ήμουν ανταγωνιστικός και ότι έδωσα μάχη σε υψηλό επίπεδο. Σήμερα ο Dani ήταν πραγματικά γρήγορος, όπως ήταν και όλο το Σαββατοκύριακο, σε βρεγμένο και σε στεγνό. Τον πλησίαζα σε κάθε περίοδο δοκιμών αλλά ήταν δύσκολο να κρατήσω το ρυθμό του. Σήμερα προσπάθησα να πιέσω, να ασκήσω πίεση και στον ίδιο αλλά ήξερα, πριν ξεκινήσει ο αγώνας, ότι ο Dani είναι πολύ δυνατός εδώ. Είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και για το ότι είμαι μόλις τέσσερις βαθμούς από την κορυφή της βαθμολογίας και ξανά στη μάχη για το Πρωτάθλημα. Είμαστε πολύ κοντά στην κατάταξη και θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε όπως μέχρι σήμερα. Αφιερώνω αυτό το καλό αποτέλεσμα στη μαμά μου, αφού σήμερα είναι η Γιορτή της Μητέρας».

Ο επόμενος τέταρτος αγώνας του πρωταθλήματος είναι το Grand Prix De France που θα πραγματοποιηθεί στην πίστα του LeMans της Γαλλίας την Κυριακή 21 Μάϊου.